Czas i Prestiż

kobiecy portal lifertyle, moda, uroda

Bądź bardziej eko na święta!

Last Christmas, przepełnione galerie handlowe i przemęczeni kurierzy – to zwiastun nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Zniżki, bonusy, krzykliwe hasła, oferty łączone 3 za 2, 2 za 1 –  firmy robią wszystko, by zachęcić klientów do zakupów. Baner obiecujący -80% kusi, to prawda. Warto jednak zastanowić się, co Cię motywuje do zakupu. Czy naprawdę potrzebujesz tych rzeczy? A może opanował Cię urok malejących cyferek? Czy zakupami rekompensujesz sobie trudy codzienności, szukając coraz to nowych okazji do poczucia przez chwilę dawki endorfin? Niezależnie od odpowiedzi, jedno pozostaje niezmienne. Twoje osobiste wybory i wydawane pieniądze kształtują otaczający świat, dlatego warto zadać sobie pytanie, jakie wartości i postawy nimi wspierasz.

Kilka niewesołych faktów o zakupach

Rocznie w naszym kraju wyrzuca się ponad 200 ton ubrań. Statystyczny Polak co roku wyrzuca do śmieci 5 kg ubrań. Rozłożenie się nylonowej bluzki może potrwać 30–40 lat. Tempo produkcji odzieży też nieustannie pnie się w górę – przewiduje się, że w 2030 r. na świecie ma już być 102 mln ton odzieży o wartości przekraczającej 3 tryliony dolarów. Sieciówki wymieniają linię ubrań średnio 2 razy w tygodniu. A szaleństwo zakupowe trwa. Obniżki cen cały czas są widoczne w sklepach.

Co robić?

Niełatwo jest ignorować pojawiające się wszędzie okazje. Zanim jednak skusisz się na zakup kolejnej pary butów, czy bluzki, zadaj sobie pytanie: Jak wygląda stan mojej szafy? Czy mam kompletną garderobę na ten i kolejny sezon? Co jest w dobrym stanie, a co wymaga naprawy: może potrzebuję renowacji i kosmetyki butów? Czy są ubrania, które skorzystają z poprawek krawieckich? A może moje torebki potrzebuję magii napraw kaletnika? Jeżeli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedź to TAK, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W Internecie możesz zamówić takie naprawy bez wychodzenia z domu. Oddaj swoje rzeczy do FixMix: zamawiasz usługi napraw, wygodnie płacisz szybkim przelewem lub kartą. Kurier odbierze od Ciebie przedmioty do naprawy, a po kilku dniach wrócą do Ciebie jak nowe. To nie tylko oszczędność dla Twojego portfela, ale także Twój indywidualny wkład w walkę z nadprodukcją, która szkodzi naszej planecie!

Jest nadzieja

4 na 10 Europejczyków deklaruje, że interesuje się zrównoważonym podejściem do życia. Hasła takie jak zero waste, recycling, slow fashion przestają być pustymi sloganami, coraz więcej osób je rozumie i stara się wdrażać w życie. Tendencje minimalistyczne, będą pierwszym krokiem do zmiany zachowań klientów, a co za tym idzie – ograniczenia niepohamowanych zakupów w okresie przedświątecznym. Nadzieja na zmianę jest tym większa, że wśród konsumentów coraz częściej odczuwany jest tzw. „wstyd przed kupowaniem”. Ludzie są coraz dalej od filozofii fast fashion, czyli szybkiego kupowania.

Niech święta Bożego Narodzenia nie będą łatwą okazją do zakupu kolejnych ciuchów i butów, które w kolejnym sezonie staną się co najwyżej marnym kandydatem na upcyclingowe wytwory. Zachęcamy do refleksji nad sensownością wielkich zakupów i do życiu w duchu minimalizmu. Warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *