Czas i Prestiż

kobiecy portal lifertyle, moda, uroda

Jak wybrać wino musujące?

Wina musujące stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Są one chętnie wybieranym trunkiem na różnego rodzaju okazje. Wino musujące najczęściej kojarzy się z szampanem, ale jest to tylko jeden z tego rodzaju trunków. Przed zakupem takiego wina warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne jego rodzaje.

Szampan- czym charakteryzuje się ten alkohol?

Szampan to wino musujące o najwyższym stopniu musowania. Gaz tworzy się w wyniku naturalnego procesu dojrzewania wina. Po pierwszej fermentacji, która odbywa się w kadziach jest on przelewany do butelek, w których dojrzewa. Bardzo często bywa on nazywany królem trunków, gdyż serwuje się go na różnego rodzaju uroczystościach. Jest to bardzo elegancki i szlachetny alkohol. Warto wiedzieć, że nazwą szampan można określać wyłącznie trunek pochodzący z francuskiej prowincji Szampania.

Czym wyróżnia się prosecco?

Prosecco to włoskie wino musujące, które kojarzy się głównie z gorącymi letnimi wieczorami. Wytwarza się je ze specjalnego szczepu winogron Glera, który wyróżnia się jasnymi owocami. To właśnie dzięki nim prosecco zawdzięcza swoją jasną barwę. Ten rodzaj alkoholu wytwarza się metodą Charmata. Podczas niej wtórna fermentacja odbywa się w hermetycznie zamkniętych zbiornikach wykonanych ze stali nierdzewnej. Dzięki tej metodzie udaje się uzyskać idealną harmonię między smakiem a ilością bąbelków tego rodzaju alkoholu. Następnie prosecco jest przelewane do butelek. W zależności od zawartości dwutlenku węgla wyróżnia się wino musujące, perliste oraz stołowe. Doskonałej jakości prosecco można znaleźć w ofercie sklepu internetowego wybieramwino.pl

Jakie rodzaje wina musującego warto jeszcze poznać?

Wino musujące, które zdecydowanie warte jest spróbowania to cava. Jest to alkohol produkowany metodą tradycyjną, który przechodzi powtórną fermentację w butelkach. To wino musujące wyróżnia się jasnym, złotym kolorem. Cava musi leżakować co najmniej przez dziewięć miesięcy, aby nabrała odpowiedniego aromatu i smaku. Te, które leżakują najkrócej są typowo owocowe oraz bardzo lekkie. Im dłuższy czas tym ich smak jest bardziej złożony i głęboki.

Innym rodzajem wina musującego pochodzącego z Francji, ale z regionów innych niż Szampania jest cremant. Najsłynniejszy rodzaj tego alkoholu powstaje w Alzacji, a także w Dolinie Loary oraz Jury. Cremant produkowany jest również w Luksemburgu. Te wina musujące są nieco lżejsze od tradycyjnego szampana, a także posiadają mniejszą ilość bąbelków. Są jednak świetną, a zarazem nieco bardziej przystępną cenowo alternatywą dla szampana.

Kolejnym winem musującym, które warto jest przetestować jest sekt. Jest to trunek wytwarzany na terenie Niemiec. Wino to produkowane jest wyłącznie z winogron rosnących na obszarze Niemiec. Poddawane jest tradycyjnej metodzie fermentacji w butelkach, co czyni go alternatywą dla prawdziwego szampana. To wino musujące zachwyca swoim smakiem oraz doskonałą jakością. Z tego względu należy do jednego z najbardziej polecanych rodzajów alkoholi z bąbelkami.

Lumene – fińskie piękno zaklęte w kosmetykach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *